Festival Schedule

2015 Schedule

Download 2015 schedule in PDF format

Saturday June 13 (10:am - 5:pm)

Main Stage
10:00 Dulcimerhead
11:00 Huron Heights Secondary School presents: C'est Jazz
11:35 Chantal's Dance Academy presents: Triple Threat
12:20 Gaura-Shakthi Kirtan Yoga
1:35 Counterfeit Chapter
2:20 Jessica Speziale
3:05 Interactive Dance with Dolly Bhatia-Frolick - presented by Caribbean & South Asian Showcase Newmarket
3:40 The Last Honest Fool
4:20 The Fiscals
Culinary Demonstrations
11:00 Zero Waste: Good Food and Meal Planning - presented by Chef Laurie-Ann Fisher and York Region
12:30 Cooking with Tea: A new Twist on Pesto & more! - presented by Tea Sommelier Raelene Gannon
2:00 Asparagus Soup, Roasted New Potatoes and Dill Salad, Kofta Curry and Roti, Srikhand - presented by Chef Shashank Parkhi, Toronto Hare Krishna Centre
3:30 Making Strawberry Rhubarb Jam using Locally Grown Ingredients - presented by Christine Olding
Gardening Stage
12:00 Anatomy of a Rain Garden - presented by Parklane Nurseries
1:30 How To Build a Healthy Sustainable Garden; Feed the Soil, Not the Plant - presented by Cathy Nesbitt, Cathy's Crawly Composters
3:00 Pollinator Plants & Bee Friendly Gardens - presented by Lake Simcoe South Master Gardeners
Family Stage
10:30 Children's Author Mickey Eves
11:30 Cathy's Crawly Composters
12:10 Recycled Creations - presented by Whatnots
12:40 Miss Ashley
1:30 Paddling Puppeteers
2:45 Musical Family Fun - presented by The Arts Music Store
3:30 Cathy's Crawly Composters
4:15 Recycled Creations - presented by Whatnots

All Day Activities

  • Drive Electric
  • Electric Vehicle Test Drives
  • Mandala Community Art Project
  • Ontario Craft Beer Tasting
  • Backyard Bird Feeders
  • Kids Zones
  • Musical Trash & Crafts
  • Face Painting

Sunday June 14 (10:am - 5:pm)

Main Stage
10:00 Dulcimerhead
11:00 Missing Green
11:45 Wanderlust - presented by The Arts Music Store
12:30 The Incidental Extras
1:15 Cameron Austin
2:00 Skirt People
2:45 Mollie Fisher
3:30 David Henman
4:25 Ainsworth
Culinary Demonstrations
11:00 Making Oatmeal Blueberry Pancakes using Ontario Oats and Local Berries - presented by Christine Olding
12:30 Fermenting with Local Food Sources and Wild Edible Plants - presented by Oli Ullmann
2:00 The Perfect Iced Tea for Summer - presented by Tea Sommelier Raelene Gannon
3:30 Maple Glazed Duck Breast, Ontario Cherry Sauce, Cauliflower Purée, Beet Slaw presented by Chef Matthew Ness, Urban Pantry Restaurant
Gardening Stage
12:00 Pollinator Plants & Bee Friendly Gardens - presented by Lake Simcoe South Master Gardeners
1:30 Vegetable Gardening with Kids - presented by Frankie Flowers
3:00 Anatomy of a Rain Garden - presented by Parklane Nurseries
Family Stage
10:30 Spotlight Theatre School
11:10 Environmental Storytelling with Tim Greenwood
12:00 Russ Clayton
1:00 Taoist Tai Chi
1:40 Chantal's Dance Academy
2:20 Musical Family Fun - presented by The Arts Music Store
3:00 Cathy's Crawly Composters
3:45 Chantal's Dance Academy
4:20 Russ Clayton & Musical Trash Jam

All Day Activities

  • Drive Electric
  • Electric Vehicle Test Drives
  • Mandala Community Art Project
  • Ontario Craft Beer Tasting
  • Backyard Bird Feeders
  • Kids Zones
  • Musical Trash & Crafts
  • Face Painting